Wykorzystanie pikowanych podszewek jako ocieplenia do garderoby
Zimą nie ma jak ciepła pikowana kurteczka bądź płaszczyk z obszernym kołnierzem, który pozwoli schować się przed wiatrem i mrozem. W trakcie zabaw na śniegu, czy też podczas jazdy na nartach komfort termiczny zapewnią spodnie podszyte pikowaną podszewką. Gdzie jeszcze zastosowanie mają pikowane podszewki w przemyśle odzieżowym?
Czym jest tkanina pikowana?
Pikówki, bo tak w branży zwykle określane są pikowane tkaniny, które składają się z kilku warstw materiału dostępnych w wersji gładkiej lub w tzw. wzorze karo. Podszewki te mają świetne właściwości termoizolacyjne, a do tego charakteryzują się wysoką trwałością, nawet pod wpływem intensywnego użytkowania. Co ważne jest to produkt, który wykazuje dużą odporność na zabrudzenia, a także jest łatwy w utrzymaniu w czystości.
Głównym przeznaczeniem, miejscem wykorzystania pikowanych podszewek są branża wnętrzarska oraz przemysł odzieżowy.
Jak wykorzystać pikowane poszewki w przemyśle odzieżowym?
Pikówka to wdzięczny materiał głównie na kurtki i płaszcze zarówno w wersji przejściowej odzieży wierzchniej, jak i zimowej w wersji z wszytym weń ocieplaczem. Ocieplina ta z powodzeniem może być wykorzystana do pracy przez krawcowe, które zaczynają swą przygodę z szyciem, jak i zawodowe szwaczki. Tkanina pikowana to również materiał, z którego szyje się ocieplane bluzy, spodnie, spódnice, sukienki, jak również czapki kominy.
Na co zwrócić uwagę wybierając podszewki pikowane do szycia ubrań?
Popularność pikówki w branży odzieżowej sprawia, że na rynku dostępnych jest o duża różnorodność występujących wzorów wspomnianego produktu, która daje szerokie możliwości stylizacyjne. Dużą popularnością cieszą się pikowane tkaniny 3D, które wybierane są także do mniej konwencjonalnych zastosowań, jak chociażby szycie odzieży dla zwierząt domowych. Ciekawe rodzaje ubrań można wyprodukować, wykorzystując jako materiał bazowy pikówkę dwustronną. Tego typu materiały są lekko sztywniejsze w dotyku, ale jednocześnie mniej podatne na zgniatanie, rozciąganie i odkształcenia.